Bize Ulaşın
444 53 29

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür kognitif davranış tedavisidir.

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization ) tarafından resmi olarak teyit edildiği üzere; Her insanın bedensel ve ruhsal mutluluğunun önemli bir bileşeni sağlıklı bir cinsel hayattır. Tekrardan mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşam oluşturmak için, cinsel rahatsızlıkların nedenlerinin araştırılması oldukça önem taşımaktadır. Cinsel terapinin amacı da budur. Cinsel terapi bir ilişkide başarılı bir cinsel temasın yeniden oluşturulması üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Terapinin başarı ile sonuçlanması için, seans / terapi odasında yapılan görüşmeler, evde yapılan pratik alıştırmalarla kombine edilir. Şunu bilmeliyiz ki; psikolojik kökenli Cinsel problemler veya bozukluklar organik (başka deyişle ilaçlı cerrahi müdahale) yollarla giderilemez, sadece psikoterapik yöntemler kullanılarak üstesinden gelinebilinir.

Dünyada ve Türkiye´de 1970´lerden beri “Cinsel Terapi” ile vajinismus ve erken boşalma olgularının pek çoğu başarıyla, cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozukluğu ve kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da büyük ölçüde tedavi edilmektedir.

Cinsel isteksizliğin nedenleri arasında ; cinsel organlara veya hormanal dengeye ait bozukluklar, bazı ilaçlar, olumsuz cinsel deneyimler, kendine güvensizlik, partnerle cinsellik dışında olumlu paylaşım yaşayamama yoğun stres ve depresyon sayılabilir.